(+420) 724 995 177 Po-Pá: 9-17 hod

Co všechno najdu v aplikaci Park4Night a jak ji správně používat?

Autor: Daniela Jírová 29.3.2024
Nejznámější aplikace pro hledání míst k přenocování na divoko nebo stellplatzů je skvělá. I tady ale platí známé rčení: dobrý pomocník, špatný pán. Jak funguje a proč je potřeba ji používat správně? Jak se vyvarovat zklamání a konfliktu s majiteli nebo policisty?
Co všechno najdu v aplikaci Park4Night a jak ji správně používat?

“V noci nás vyhodila policie, navíc tam bylo plno komárů. A přitom místo bylo v Park4Night. Jak to?”

“Místo mělo 5 hvězdiček a mělo být zdarma. Nebyla tam ale ani výlevka ani elektrika a vybíral se poplatek. Jak může být v P4N???”

“Přijeli jsme na místo a tam byl zákaz. Jak si to mohou dovolit mít ho v Park4Night?”

To jsou nejčastější stesky, které uživatelé sdílí na sociálních sítích. Pokud s aplikací teprve začínáte, poradíme několik tipů, jak najít přesně to, co potřebujete, a jak se v aplikaci zorientovat. Čím začít? Abychom se vyhnuli podobnému zklamání, je třeba si nejprve připomenout principy aplikace.

Jak funguje aplikace Park4Night?

Obsah tvoří sdílením míst samotní uživatelé – jakékoliv místo tam může přidat úplně každý bez omezení (ať už je to plácek v lese nebo vybavený stellplatz). Nikdo třetí místa neprověřuje.

Aplikace tedy není oficiální rezervační portál nebo platforma, kam vkládají místa jen majitelé (tj. nejde o variantu "bezkempu.cz" nebo "booking.com"…).

Je pro každého (hledají a vkládají se tam kempy, legální stellplatzy, i místa pro free camping), proto je nutné filtrovat si jen to, co potřebuji, a s informacemi pracovat.

Místa většinou nikdo neaktualizuje (aktuální info např. o změně, zániku, rekonstrukci… občas doplňují uživatelé a najdete je až v komentářích).

Většinu míst (zejména těch v přírodě), která v aplikaci najdete, tam tedy vložil běžný uživatel, někdo jako vy nebo já. Na místo narazil při svých toulkách a zalíbilo se mu. Místo pravděpodobně má svého majitele, který o této aktivitě nejspíš neví.

Může jít samozřejmě i o legální veřejné místo, kde nocování není zakázané, placený stellplatz nebo kemp. Ale rozhodně pouhý fakt, že místo najdete v P4N, není zárukou bezproblémového a legálního přenocování.

Stellplatz u moře

Místa na pláži jsou nejoblíbenější, ale často nemusí být oficiální

Jak tedy aplikaci Park4Night používat správně a vyhnout se zklamání?

Každé místo si rozklikněte, uvidíte fotky i detailní informace o podmínkách využití (text i piktogramy) a můžete předem posoudit, zda je místo pro vás vhodné (pokud chcete místo na divoko, nebude pro vás placený stellplatz ve městě to pravé ořechové a naopak).

U vybraného místa si vždy také projděte komentáře a hodnocení (většinou se o problémech, aktuálním stavu místa či nelegálnosti dozvíte právě z komentářů).

Komentujte a hodnoťte. Pokud narazíte na vybraném místě na problémy, okomentujte ho – velmi tím pomůžete ostatním uživatelům (a právě na tom je založená celá aplikace).

Pokud hledáte jen oficiální stellplatzy či kempy a bojíte se záměny, můžete si nastavit filtr a využívat ho.

Hodnocení z aplikace P4N

Ukázka z hodnocení jednoho místa, které se při hledání zdálo bezproblémové (zdroj: P4N)

Jak místa v Park4Night vybírat?

Je třeba myslet i na to, že každý máme jiné potřeby, vkus a preference. Někdo je vděčný za rušné parkoviště u hlavní silnice, protože je to legální a chce někde jen přespat, někdo jiný vychválí místo uprostřed lesů, které na vás bude působit až děsivě, někdo další nemůže fungovat bez zázemí kempu. To vše berte v úvahu, když místy “listujete”. Aplikace je skutečně univerzální a využívají ji všechny typy karavanistů.

Není třeba se ale bát! U většiny míst najdete po rozkliknutí spoustu informací, které pro prvotní rozhodování stačí. Uvidíte počet hodnocení a průměrné hodnocení (počet hvězdiček). A zjistíte např. i to, zda jde o místo pro denní a/nebo noční stání, kolik a zda se platí, jaký servis tu najdete a za jakých podmínek tu můžete nocovat (např. jen 2 noci). A samozřejmě tu najdete adresu, souřadnice a možnost nechat se rovnou na místo "odnavigovat".

TIP Máte potíže s angličtinou? Nemusíte mít obavy, s pomocí Google Translatoru ji zvládají používat i jazykově méně vybavení. Výhodou je i množství piktogramů, které porozumění výrazně ulehčují.

Hodnocení z aplikace P4N

U každého místa bývá řada důležitých informací (zdroj: P4N)

A pod vizitkou místa si můžete prohlížet komentáře, které jsou důležité. Je tu vždy datum, díky kterému můžete posoudit i aktuální stav. Je jasné, že když je poslední pozitivní hodnocení 5 let staré, že bude dobré být obezřetný a připravit se i na to, že místo už neexistuje nebo se úplně změnilo (např. z parkoviště zdarma na placený stellplatz). Stejná opatrnost je na místě, pokud hodnocení a komentáře u místa nejsou.

TIP Aplikaci nikdy slepě nevěřte, zapojte i "zdravý rozum", případně se seznamte s obecnými pravidly platnými pro kempování v každé navštívené zemi. Třeba v článku V jakých zemích je povolené kempování na divoko a kde je freekemping zakázaný?

Chcete v Park4Night hledat jednoduše? Nastavte si vlastní filtr na míru

Komplikacím ale můžete předejít. Není těžké si vyfiltrovat jen místa, která odpovídají mým potřebám, a tím si výběr maximálně ulehčit. Nastavit si můžete např. výšku vozu (aplikace vám pak nenabízí místa s výškovou zábranou) i typy míst, která preferujete (např. jen kempy a stellplatzy nebo jen místa v přírodě).

Aplikace umí najít nejen místa na přespání, ale i prameny s vodou, WC, servisní místa či výlevku. Když se zorientujete v používaných piktogramech (kemp, denní parkoviště, místo v přírodě...), můžete si vybírat rychle a jednoduše.

Filtry aplikace P4N

Nastavte si filtr přesně na míru a ukážou se vám jen místa, která preferujete (zdroj: P4N)

Jak nastavit filtr v Park4Night a jak hledat?

Po nastavení filtru máme několik možností hledání. Využít můžeme tlačítko "Around me" (Kolem mě) nebo "Around a place" (V okolí zadaného místa). Nastavený filtr si můžete kdykoliv změnit (například vám v okolí nenajde žádné parkoviště zdarma, tak si můžete přidat kemp). Stačí kliknout na symbol "trychtýře" v pravém horním rohu (na obrázku níže ho vidíte v zeleném kroužku).

Filtry aplikace P4N

Hledat můžete i místa kolem sebe - třeba zde si můžeme vybrat parkoviště zdarma nebo jeden ze 2 kempů (zdroj: P4N)

Jaké jsou výhody placené verze Park4Night a co nabízí free verze?

Placená verze

Dříve zcela bezplatná aplikace v posledních letech nabízí kromě free verze i prémiové členství (od cca 10 eur/rok). I verze zdarma vám dobře poslouží, ale ta prémiová má pro zkušené cestovatele něco navíc – filtrování míst podle hodnocení uživatelů, pokročilé filtrování (včetně vyhledávání servisních míst), možnost si přímo rezervovat kemp nebo využít i v režimu offline.

Free verze a naše tipy

Ale i v neplacené verzi můžete využit spoustu dalších funkcí, které vám zjednoduší hledání nebo i plánování dovolené. Tohle jsou naše oblíbené:

Ukládat si můžete zajímavá či oblíbená místa (symbol "hvězdička"). Výhodné je vyhledat si a uložit víc pěkných míst v lokalitě, kde chci přespat. Často se stává, že první místo není vhodné (je tu plno, zákaz nebo bahno...). Nemusíte se stresovat a ztrácet čas hledáním dalšího místa a rovnou přejet.

U každého místa jsou souřadnice i možnost rovnou spustit navigaci (můžete si i vybrat, jakou použijete).

Nastavit si můžete údaje o svém autě (aby např. karavany aplikace neposlala na místa, kam smí jen obytky).

Naučte se používané piktogramy a symboly (a filtrování), ušetříte spoustu času.

Pozor, i pro využití bezplatné verze je podmínkou založení účtu, jinak bez přihlášení vidíte jen omezené množství míst a informací a nemůžete si je ani ukládat.

TIP I ve free verzi můžete snadno najít pramen s pitnou vodou, je často označený fialovým piktogramem ruky s květinou.

Jezero Attersee a pramen vody

Jeden z pramenů, který jsme našli díky P4N

Park4Night je, pokud pochopíme její fungování, opravdu užitečná pomůcka a určitě ji doporučujeme využívat. Aby taková zůstala, je jen na nás. Vkládejte věrohodné a pravdivé informace, komentujte místa, která jsou ok, i místa, kde narazíte na problém. A nezapomínejte ani na "zlatá pravidla" – neničit přírodu a místo po sobě nechat ve stejném (nebo lepším) stavu.

Šťastnou cestu a hodně krásných a bezpečných kilometrů!

Zajímají vás i další články o cestování a karavaningu? Pokračujte na náš blog. Nebo mrkněte rovnou i na článek o unikátním pojištění, které opravdu kryje rizika karavaningu.